Návod na renovaci dveří

Velikost textu: A A A

Návod na renovaci dveří

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Možná máte v bytě či domě dveře, které mají to nejlepší již za sebou. To však nemusí znamenat, že je třeba je hned vyhodit a koupit nové! Nákup nových dveří je nákladná záležitost, stejně jako jejich renovace profesionální firmou.

Přitom jste-li alespoň trochu zruční, renovaci zvládnete sami doma. Představíme si dvě základní možnosti, jak co nejjednodušeji a s co nejlepším výsledkem postupovat při renovaci starých dveří.

Renovace dveří pomocí fólie

Nejprve zmíníme méně častý, leč moderní způsob renovace, který je v mnoha ohledech snadnější, rychlejší, ale také trochu nákladnější. Jde o renovaci dveří pomoci speciálních fólií, které jsou k tomuto účelu přímo stvořené. Dveře tak získají nový „look“ během několika málo minut.

V čem tato metoda spočívá? Jde o to, že původní povrch dveří skryjete pomocí speciálně navrhnutých fólií, které se na dřevo nanáší prostým nalepením. V současné době je na trhu celá řada dveřních tapet, které úspěšně dokáží imitovat různé typy dřeva. Po aplikace fólie tak ani nepoznáte, že jde o léta staré dveře. Povrch dveří potřeba je před nalepením odmastit a zbavit nerovností. Samotné lepení pak musí být přesné, v opačném případě bude výsledný efekt neuspokojivý.

Nový nátěr dveří

Druhý, již pracnější způsob renovace dveří, je pomocí nátěru. Tomu však musí předcházet řada kroků. Pojďme si je v krátkosti vyjmenovat.
Obroušení původního nátěru – jde o poměrně pracnou část renovace. Povrch dveří je třeba obrousit, starý tmel u dveří se sklem můžete seškrabávat špachtlí při nahřívání horkovzdušnou pistolí.
Čištění – po obroušení starého laku je třeba dveře očistit a odmastit. Nikdy nesmí být žádné třísky, ostré hrany či vrypy. Pokud se ve dveřích vyskytují hluboké a rozsáhlé rýhy či chybí materiál, je možné jej doplnit tmelem.
Nanášení nového laku – nanášení nového laku by mělo probíhat na dvakrát, první vrstvu laku nanášejte rovnoměrně směrem dolů, druhou vrstvu pak směrem nahoru. Po zaschnutí barvy budou dveře vypadat jako nové.

Představili jsme vám dva základní postupy při renovaci starých dveří. Který způsob vám vyhovuje více, to se již musíte rozhodnout sami. Při větším poškození dveří (rýhy, vrypy, povrchové nedostatky a nesrovnalosti) se však doporučuje kvalitní obroušení, zatmelení a nanášení nového nátěru.
 

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: chalupa, chata, dveře, opravy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Chalupa včera a dnes

 Chalupa není chata, i když v mnohém mají společný cíl, tedy nabídnout svému majiteli vhodný prostředek, kam směřovat…

Možnosti chat a trávení volného času

 Mnohý člověk dělí svůj život na dvě části, na pracovní a chatový. Celá naše republika je proto posázená chatami, je…

Jak omítnout zeď

 Vnitřní a vnější omítky jsou součástí stavby, které domu dávají konečnou podobu. Pokud je omítka provedena kvalitně,…

Kupujeme chatu

 Koupě chaty je stejně jako koupě jiné nemovitosti úkonem, který neděláme každý den. To prostě není, jako když si jdeme…

Solární střešní panely ušetří energii

 Umístění solárních panelů na střechu se může jevit jako jednoduchá věc podobná stavebnici pro dospělé. Pokud však chcete…

Vlhkost na chalupě

 Každý chalupář vám potvrdí, že jeho největším nepřítelem je vlhkost. Pokud se objeví vlhkost na zdi, bývá příčinou…

Výměna oken v paneláku

 Výměna oken za plastová v panelových domech se provádí většinou v souvislosti se zateplováním paneláku. Toto opatření…

Jak zabezpečit chatu nebo chalupu proti krádeži

 Nejeden vlastník chaty nebo chalupy má osobní zkušenost s vloupáním a vykradením svého rekreačního objektu. Kdo tutu…

Nátěr roubené chalupy

 Staré roubené chalupy známe hlavně z horských a podhorských oblastí. Zejména pohraničí Severních Čech zdobí mnoho roubených…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt