Výměna oken pro kutily

Velikost textu: A A A

Výměna oken pro kutily

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Vyměnit stará okna za nová se rozhodně vyplatí. Nejen že nebudete zbytečně „topit pánubohu do oken“, ale jako bonus získáte větší estetičnost vašeho bydlení. Patříte-li do skupiny kutilů, kteří si na takovouto práci troufnou sami, máte značnou výhodu. Výměna oken vám sice zabere o trochu více času, ale ušetřené finanční prostředky nejsou zrovna zanedbatelným faktorem.

Rozměry jsou důležité
Samozřejmostí je správné zaměření oken. Nová okna nesmí být větší než ta původní. Pokud budou mít o něco menší rozměry, není to takový problém. Drobné rozměrové rozdíly se jednoduše opraví montážní pěnou, popřípadě vyzděním. Záleží na velikosti vzniklé mezery. Proto měřte opravdu důkladně. Pak následuje objednání oken. Počítejte s tím, že na nová okna budete v průměru dva až tři týdny čekat. To samé platí o vnitřních i venkovních parapetech.
Přizpůsobit byt
Před samotnou výměnou nezapomeňte přizpůsobit byt takovéto rekonstrukci. Takže vše od oken pryč, shrnout koberce a přikrýt nábytek. Prašnost u výměny oken je totiž enormní. Jemný poprašek se vám dostane všude.
Vysazení starých oken i s parapety
Nastává samotná fáze výměny. Ze všeho nejdřív musíte vysadit stará okna i s rámy. Pokud měníte i parapety, odstraňte i je. Budiž vám útěchou, že stará dřevěná okna moc námahy při odstraňování nepotřebují.
Lžíce, malta, štuk….
Teď přichází na řadu zednické umění. Vzniklá díra po bývalém okně se na to budoucí musí připravit. Musíte vyrovnat a nahrubo zahladit nerovnosti. Pokud jsou okna menší, je potřeba vyzdít prostor mezi nimi.
Usadit pořádně
Nová okna je potřeba rovně usadit. Rovnost vám zajistí vodováha. Okna se upevňují pomocí kolíků, které se vsazují ze všech stran. Pro dokonalejší upevnění se používá speciální montážní pěna na upevnění oken. Ta má tu obrovskou výhodu, že její přebytky můžete po zaschnutí jednoduše ořezat do roviny. Tmel i malta potřebují vytvrdnout. Proto je dobré, nechat dokončovací práce na druhý den.
Detailní upravení
Okolí oken teď vtisknete finální detailní úpravu. Výklenky opatřete novým nánosem štuku, zahlaďte nerovnosti, nechte vytvrdnout a vymalujte do původní barvy.

Na úplný závěr nezapomeňte na stržení ochranných fólií, kterýma jsou okna i rámy opatřena.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: okna

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Výměna oken v paneláku

 Výměna oken za plastová v panelových domech se provádí většinou v souvislosti se zateplováním paneláku. Toto opatření…

Dřevěná nebo plastová okna

 Výměna oken by měla být prioritou u všech majitelů domů nebo bytů, kde jsou umístěna ještě okna původní. Hlavním důvodem…

Natírání okenních rámů není žádná věda

Natírání okenního rámu není nic složitého, ale chce to vědět, jak na to. Přinášíme vám pár nformací, které by vám mohly při…

Zastínění střešních oken - vybrané rady

 Rolety se zajímavými látkamiStřešní rolety zajistí dokonalé zastínění interiéru. Současně si můžete dopřát elegantní…

8 tipů jak opravit okenní žaluzii 2/2

 Napínací kolíku horizontální žaluzieNapínací kolík je plastovou částí na konci vodícího silonu, přichycený ke spodní…

Jak opravit silikon na oknech 1/2

 Tmelení izolačních skelNejčastěji používaným materiálem určeným pro tmelení izolačních skel je neutrální silikon typu…

Jak opravit silikon na oknech 2/2

 Aplikace opravné hmotySpeciální spoušť u opravné hmoty zajišťuje nejen rychlou aplikaci, ale díky tomu se snadno koriguje…

Čeho se vyvarovat při renovaci starých okenních rámů 1/2

 Vyvarujte se přehnaným investicímPokud se rozhodnete pro renovaci starých okenních rámů, je rozhodně dobré spočítat…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt