Jak omezit riziko vzniku požáru v dřevěné chatě

Velikost textu: A A A

Jak omezit riziko vzniku požáru v dřevěné chatě

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Jeden z trendů, které přetrvali z minulosti až do dnešní doby je rozhodně ten, vlastnit svou chatu, ideálně na venkově nebo na horách. Takové místo rozhodně poskytne mnohým obyvatelům velkých měst příjemné útočiště v místech s nádhernou přírodou. Zvláště pokud je celá chata z přírodního materiálu, tedy dřeva. Dokáže tak skvěle navodit příjemnou atmosféru.

Vše se může změnit ve chvíli, kdy by chatu zasáhl požár. Ten není u mnohých objektů nic neobvyklého, a proto je vhodné chatu dobře zabezpečit. Tím hlavním je rozhodně kontrola, popřípadě i výměna stávajících elektrických rozvodů, které vzhledem ke svému stáří mohou být velmi vysokým rizikem vznícení. Toto riziko je víceméně stejné v době, kdy se v chatě nacházíme, či nikoliv.

Pokud, ano rozhodně bychom měli dbát také na pravidelnou údržbu komína, který je v době topné sezony naplno využíván. Pokud dojde k vznícení usazených sazí, může se celý požár velmi rychle rozšířit po celém objektu. Podobné problémy mohou způsobit i různé další zdroje zapálení, na které můžeme jednoduše zapomenout. I proto je dobré v dřevěných domech nepoužívat různé elektrické přímotopy, či zdroje otevřeného ohně. Ačkoliv má zapálení svíčky svou atmosféru, dřevo je stále považováno za jeden z velmi hořlavých materiálů.

Velká riziko může znamenat i bouřka, tedy konkrétně samotné blesky. I pokud je naše chata na nižším místě, vyplatí se investice do kvalitního hromosvodu. Vzhledem k uchráněným, škodám je to naprosto minimální částka.

Pokud však přece jenom dojde k požáru, rozhodně je dobré celý objekt vybavit jeho hlásiči. Ačkoliv hlásič sám o sobě požáru nezabrání, může včas varovat a tak příjezd hasičských jednotek může většinu majetku i celé chaty také velmi výrazně ochránit. I proto jsou tyto hlásiče doporučovány a v mnohých objektech jsou dokonce povinné.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: chata

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Možnosti chat a trávení volného času

 Mnohý člověk dělí svůj život na dvě části, na pracovní a chatový. Celá naše republika je proto posázená chatami, je…

Kupujeme chatu

 Koupě chaty je stejně jako koupě jiné nemovitosti úkonem, který neděláme každý den. To prostě není, jako když si jdeme…

Solární střešní panely ušetří energii

 Umístění solárních panelů na střechu se může jevit jako jednoduchá věc podobná stavebnici pro dospělé. Pokud však chcete…

Jak zabezpečit chatu nebo chalupu proti krádeži

 Nejeden vlastník chaty nebo chalupy má osobní zkušenost s vloupáním a vykradením svého rekreačního objektu. Kdo tutu…

Trvalé bydlení na chatě - co je k tomu potřeba

 Chata už pro mnohé není pouze místo víkendového odpočinku, ale i jejich trvalé bydliště. Trend posledních let naznačuje,…

Dřevomorka - strašák nejen dřevěných stavení

 Každý kdo vlastní dřevěnou chatu nebo chalupu jistě nejednou slyšel o skutečném postrachu chatařů, který se nazývá…

Chata nebo chalupa?

 Chtěli byste víkendový poklidný život mimo město? Visí u vás v domácnosti ve vzduchu dilema, zda si pořídit chatu…

Jak nejlépe ochránit krov proti dřevokazným broukům

Stavíme-li dům, bezpochyby chceme, aby vydržel dlouhou dobu, v tom nejlepším případě aby sloužil mnoha generacím. Důležitou…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt