Možnosti chat a trávení volného času

Velikost textu: A A A

Možnosti chat a trávení volného času

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Mnohý člověk dělí svůj život na dvě části, na pracovní a chatový. Celá naše republika je proto posázená chatami, je jich totiž tolik druhů, že je najdeme v každé krajině.

Nížiny jsou vhodné pro stavbu chat v chatových osadách, zahrádkářských koloniích nebo jako doplnění zástavby vesnic, osad nebo i okrajových částí měst. Takové chaty snesou na stavbu moderní materiály, beton, umělé hmoty, sklo, dokonce mohou být vestavěny do vyřazených železničních vagónů, autobusů, karavanů a podobně. Uvnitř se vyžaduje veškerý komfort takřka domácí, televize, koženková sedací souprava, ložnice a samozřejmě část se sociálním zařízením.

Pro krajiny lesní se hodí spíše chaty z přírodních materiálů, hlavně dřevo a kámen. Uvnitř se také vyžaduje komfort, ovšem nábytek také dřevěný, medvědí či alespoň ovčí kožešiny, někdy se nevyžaduje domácí kino, ale starší rádio, televize však musí být. Sociální část bývá dosti omezená, protože většinou není pro ní dost místa.

Horské lesy vyžadují již přísně stavěné chaty v horském stylu, tedy vysoká střecha, dřevěné nebo dřevem obložené stěny, uvnitř krásný krb, dokonce ani elektřina není vždy požadována. Musí zde být vyřezávaný dřevěný nábytek, masivní sůl i židle, prosté postele, někdy jen jednotné ležení v půdním prostoru. Samozřejmě záleží na požadavcích a finančních možnostech, ale taková chata by mohl být vybavena, protože většinou leží daleko od civilizace, pro dvoudobý pobyt. Problém je pak někdy s elektřinou, což se dá řešit agregáty nebo moderními technologiemi s větrnou nebo sluneční energií.

Existují ještě chaty u vody, které jsou také určeny pro dlouhodobý pobyt za účelem rekreačního pobytu s koupáním nebo rybařením. Někdo zde preferuje hlavně účelnost a i skromnost, jiný zase komfort se všemi moderními vymoženostmi, od nábytku po elektrotechniku. Taková chata se doplňuje a rozšiřuje stále, protože se rozrůstá rodina a tím pádem přibývá i požadavků na ubytování.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: chata, volný čas, stavební materiály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak omítnout zeď

 Vnitřní a vnější omítky jsou součástí stavby, které domu dávají konečnou podobu. Pokud je omítka provedena kvalitně,…

Kupujeme chatu

 Koupě chaty je stejně jako koupě jiné nemovitosti úkonem, který neděláme každý den. To prostě není, jako když si jdeme…

Solární střešní panely ušetří energii

 Umístění solárních panelů na střechu se může jevit jako jednoduchá věc podobná stavebnici pro dospělé. Pokud však chcete…

Jak zabezpečit chatu nebo chalupu proti krádeži

 Nejeden vlastník chaty nebo chalupy má osobní zkušenost s vloupáním a vykradením svého rekreačního objektu. Kdo tutu…

Jak omezit riziko vzniku požáru v dřevěné chatě

 Jeden z trendů, které přetrvali z minulosti až do dnešní doby je rozhodně ten, vlastnit svou chatu, ideálně na venkově…

Nebojte se použití cihlových pásků v interiéru

 Každý byt či dům by měl být svým způsobem originální a samozřejmě také elegantní. To se tedy týká hlavně interiérů,…

Měděný, plastový nebo pozinkovaný okap

 Každá chata či chalupa se nejenom neobejde bez kvalitní střechy, ale samozřejmě také ani bez okapového systému, který…

Betonová nebo pálená taška

 Při stavbě domu každému budoucímu staviteli vyvstane celá řada důležitých otázek. Jedna z nich se rozhodně týká střešní…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt