Vlhkost na chalupě

Velikost textu: A A A

Vlhkost na chalupě

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Každý chalupář vám potvrdí, že jeho největším nepřítelem je vlhkost. Pokud se objeví vlhkost na zdi, bývá příčinou ve většině případů spodní voda, která se do základů a do zdí dostává díky nekvalitní hydroizolaci. Proto je kvalitní a správně provedená hydroizolace na počátku stavby zárukou klidu a naopak špatně aplikovaná izolace nezabrání vzlínání spodních vod přes základy do obvodových zdí, často i do vnitřních příček.

Horší je situace u staré chalupy, kterou jsme koupili a teprve postupně objevujeme některé nedostatky. Vlhkost zdí bývá nejčastějším jevem, který může být příčinou vzniku plísní a hub. Zvláště u nevětraných objektů, nebo u těch, které využíváme jen v letních měsících. Přes zimu, kdy je většinou chalupa uzamčena, je takové nebezpečí ještě vyšší.

Odstranit vlhkost zdí se dá různými způsoby. Většina z nás asi zná nejtradičnější metodu, kterou je tak zvané podřezávání objektu. Spočívá v tom, že postupně jakoby podřezáváme zeď přímo nad základy a na odkryté místo ukládáme hydroizolační vrstvu. Tak postupujeme kolem dokola celé chalupy až budeme mít oddizolovány všechny obvodové zdi. Je to metoda zdlouhavá a náročná, ale budeme mít klid do budoucna, že by se vlhkost již neměla objevit.

Odstranění vlhkosti zdiva se v současné době provádí již několika moderními postupy. Zpravidla jde o kombinaci přímých i nepřímých hydroizolačních metod a doplňkových technických opatření v podobě komplexního sanačního systému. Jednou z možností jak odstranit vlhkost je instalování elektrického vysoušeče do místnosti. Tento způsob je poměrně účinný, ovšem neřeší samu příčinu vlhkostí zdí, to znamená špatné odizolování zdí od základů. Ani další moderní metody nám zřejmě neodstraní vlhkost natrvalo. Ať už je to mikrovlnné vysoušení zdiva, vysoušení sálavými panely, nasazení topných tyčí, infračervené záření a jiné moderní metody vysoušení.

Abychom vyřešili vlhkost zdí jednou pro vždy, je potřeba učinit radikální opatření v podobě například podřezání a dodatečné hydroizolace. Jednou z možných způsobů je rovněž odkopání zeminy kolem celé chalupy co do největší hloubky a uložit drenážní trubky. Následně pak vše zasypat třeba štěrkem, kačírkem nebo jiným propustným materiálem.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: chalupa, vlhkost

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Chalupa včera a dnes

 Chalupa není chata, i když v mnohém mají společný cíl, tedy nabídnout svému majiteli vhodný prostředek, kam směřovat…

Solární střešní panely ušetří energii

 Umístění solárních panelů na střechu se může jevit jako jednoduchá věc podobná stavebnici pro dospělé. Pokud však chcete…

Jak zabezpečit chatu nebo chalupu proti krádeži

 Nejeden vlastník chaty nebo chalupy má osobní zkušenost s vloupáním a vykradením svého rekreačního objektu. Kdo tutu…

Nátěr roubené chalupy

 Staré roubené chalupy známe hlavně z horských a podhorských oblastí. Zejména pohraničí Severních Čech zdobí mnoho roubených…

Dřevomorka - strašák nejen dřevěných stavení

 Každý kdo vlastní dřevěnou chatu nebo chalupu jistě nejednou slyšel o skutečném postrachu chatařů, který se nazývá…

Plíseň na zdi - co s ní?

 Než se podíváme na několik osvědčených metod jak se plísní na zdech zbavit, určitě je dobré zdůraznit, proč se vlastně…

Chata nebo chalupa?

 Chtěli byste víkendový poklidný život mimo město? Visí u vás v domácnosti ve vzduchu dilema, zda si pořídit chatu…

Jak nejlépe ochránit krov proti dřevokazným broukům

Stavíme-li dům, bezpochyby chceme, aby vydržel dlouhou dobu, v tom nejlepším případě aby sloužil mnoha generacím. Důležitou…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt