Jakou půjčku na bydlení si vybrat?

Velikost textu: A A A

Jakou půjčku na bydlení si vybrat?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Chcete lépe bydlet? Pokud ano, existuje několik možných cest, jakými se můžete vydat. Mezi tři nejběžnější zcela určitě patří:

  • Stavba vlastního domu

  • Koupě nové nemovitosti

  • Rekonstrukce stávajícího bydlení

Je jasné, že ani jedna z variant se neobejde bez nemalých financí. Kde je získat, pokud nemáte našetřeno? Pomoci mohou půjčky. Není ale dobrou cestou brát si je bezhlavě, stejně jako není dobrou cestou vždy kývnout na první nabídku. Lehkovážné zadlužování rozhodně není tím správným směrem. Mnohdy se bez půjčky můžete i obejít, jelikož si našetříte. Čtěte několik tipů, jak ušetřit v domácnosti a dané peníze získat téměř bez omezování. A teprve poté můžete začít uvažovat o tom, zda si půjčíte, kolik a u koho. A s tím vám pomůžeme.

Ujasněte si, kolik vlastně potřebujete

Je rozdíl, jestli potřebujete akutně opravit pračku či lednici, nebo chcete rekonstruovat obývací pokoj. Od toho se totiž odvíjí hlavně to, jakou cestou se vydáte. Tedy jakou nebankovní společnost konkrétně oslovíte. Pokud jde o první příklad, a to finance na nečekaný výdaj, mohou pomoci rychlé půjčky. Nabídnou až několik tisíc korun, během několika minut. Vše s vyřízením z domova, bez složitého papírování. Pozor však na úroky. Pokud nevyužijete možnosti první půjčky zdarma, mohou dosáhnout měsíčně až třiceti procent z půjčené částky.

Většinou však v souvislosti s půjčkou na bydlení potřebujeme více peněz. I ty nám nebankovní segment může nabídnout. Nabízí se buď klasická nebankovní půjčka, stejně jako se může jednat o variantu hypotéky. Ty jsou k dispozici hned dvě. Buď americká, která je neúčelová, nebo ta klasická. Více o ní se můžete dočíst v článku Hypotéka na byt?, který zmíní všechna pro a proti. Mezi hlavní negativa u obou hypoték rozhodně patří nutnost ručení nemovitostí.

Nejenom úroky, ale i RPSN hraje roli

Pokud už víte, v jakém segmentu se budete držet, můžete se posunout dále, k výběru konkrétní společnosti. U každé půjčky bychom měli vždy hledět na její výhodnost. Tu řada lidí posuzuje podle úroku, ale ten nemusí být vždy ideálním určujícím faktorem. Jsou totiž i další věci, které mohou úvěr zdražovat. Řadí se sem třeba:

  • Poplatky za sjednání a poskytnutí

  • Poplatky za vedení úvěrového účtu

  • Platby za pojištění

Všechny tyto dodatečné náklady obsahuje hodnota značená jako RPSN. Ta navíc obsahuje také úrokovou sazbu. A tak stačí sledovat výhradně tuto hodnotu a držet se rady, že čím je nižší, tím lépe. Ne u všech půjček má ale vypovídající hodnotu. Příkladem je rychlá půjčka online, kde může vycházet až nesmyslně. A to vlivem faktu, že jde o krátkodobou půjčku, s čímž samotný zákonem nařízený vzorec výpočtu zkrátka nepočítá.

Účelovou, nebo raději neúčelovou půjčku?

Ve výhodnosti jednotlivých společností tedy máte téměř jasno. Proto se lze posunout k dalšímu kroku, ve kterém, si můžeme ujasnit, zda je lepší půjčka účelová, nebo neúčelová. První možnost samozřejmě vyžaduje udat konkrétní využití, včetně nutnosti dodávat faktury a dokumentaci. Odměnou pro nás může být v tomto případě nižší úroková sazba. Pokud tedy peníze budete využívat výhradně na bydlení, určitě je dobrou volbou.

Pokud ale máte v plánu výdaje ve více směrech, nejenom souvislosti s rekonstrukcí a nákupem vybavení, je lepší půjčka neúčelová. Díky minimální administrativě může být vyřízena i rychleji a jednodušeji. Dnes v tomto segmentu najdeme i varianty určené problémovým klientům. Je to třeba půjčka pro zadlužené, nebo nezaměstnaní. A zatímco výše u účelových půjček uvádíme možnost výhodného úroku, zde musíme říci pravý opak. I s tím je třeba počítat. Pokud však máte výrazné finanční problémy, doporučíme se raději úvěru vyhnout. Dluhová past je totiž velmi blízko.

 

Reklamní článek

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: bydlení, pr, půjčka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Standardy moderního bydlení

 Standardy moderního bydlení se mění každým dnem. Moderní byt a dům není jen to, že se postaví nový dům s nějakými…

Hypotéka na byt?

 Pokud budeme řešit jakou hypotéku si vzít při koupi bytu, je rozhodující především druh bytu. Poskytnuté peníze můžete…

Luxusní bydlení, aneb proč si pořídit velkou terasu

 Právě velké a prostorné rodinné domy se staly pro mnoho lidí skutečným synonymem luxusu a elegance. Nejsou to však…

Trvalé bydlení na chatě - co je k tomu potřeba

 Chata už pro mnohé není pouze místo víkendového odpočinku, ale i jejich trvalé bydliště. Trend posledních let naznačuje,…

Jakou zvolit půjčku na rekonstrukci domu

 Rekonstrukce domu není v posledních letech nic ojedinělým. Ať už se jedná o dům, ve kterém bydlíte celý život, nebo…

Nová Valcha otevírá nové možnosti zeleného bydlení v Plzni

V jihozápadní části Plzně vzniká nová čtvrť moderního bydlení Nová Valcha. Místo nabízí klidné bydlení s možností aktivního…

Stavíte? Nechte stěnu skleněnou a propojíte se s přírodou

Pokud hledáte ozvláštnění vašeho domu, na kterém teprve začínáte pracovat a zvažovat jednotlivé možnosti, ideální se jeví…

Francouzské dveře prosvítí váš obývák

Možná máte velký obývací pokoj, který by si zasloužil trochu světla navíc. Pokud ještě k tomu vede z tohoto pokoje…

Jak se zbavit komárů v domácnosti

Jistě znáte běžné sítě na okna proti komárům a jinému hmyzu. Jak se ale dá jinak bránit náletům tohoto savého a obtížného…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt