Jak vyvložkovat komín pro krbová kamna

Velikost textu: A A A

Jak vyvložkovat komín pro krbová kamna

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Možná se chystáte k pořízení krbových kamen. Možná je také již máte a nejste spokojeni s jejich tahem. Tento článek je určen všem, kteří chtějí pro krbová kamna používat klasický starý komín. Ten totiž není zcela ideální pro použití moderních krbů, jasným řešením je vyvložkování komínu, které ve výsledku zaručí lepší vlastnosti.

Proč komín vyvložkovat
V dnešní době se bez vyvložkování komínu prakticky neobejdete. Jednak to budou pravděpodobně vyžadovat předpisy. Vložka dokáže zbavit místnost nepříjemnému zápachu, který by jinak pronikal skrz zdi do místností. Vložka také zaručí mnohem lepší tah. Vložkování komínu pro krbová kamna také bude zajímat ty, kteří sice již vložku mají, ale je již špatná a neplní požadované vlastnosti.

Montujeme komínovou vložku
Pokud jste teda již přesvědčeni o tom, že vložku potřebujete, je na čase ji koupit. Ve specializovaných obchodech vám na základě délky komínu poradí a dají všechny potřebné díly, které budete potřebovat. Vložka se totiž skládá z několik dílů, které dohromady tvoří komplet. Samotná montáž pak není příliš náročná. Pokud máte dostatečně velký komín, obejdete se bez větších konstrukčních zásahů. Na druhé straně, pokud je průměr starého komínu nedostatečný, bude vyžadovat zásah firmy, která prostor vyfrézuje. K takové situaci však obvykle nedochází. Je tedy potřeba do komínu celou vložku zasunout a poté vyvrtat otvory. Důležitý je sopouch, tedy propojení mezi komínem a samotnými krbovými kamny.

Další úpravy
Po samotné montáži vložky je třeba provést konečné úpravy a uchycení. Patřičný čas je třeba věnovat části, která bude vysunuta z komínu ven a bude vidět. Z venkovní strany komínu je třeba pečlivá izolace a montáž „stříšky“ komínu, aby do něj neteklo. Také je třeba provést úpravy zdi a omítky v prostoru, kde byly vyvrtány díry pro sopouch.

Na závěr jen doporučení – nakupujte jen materiály velké kvality, které odolávají vysokým teplotám. Bude současně jakousi bezpečnostní zárukou, u levných materiálů často dochází ke snadnému zničení a také ke vzněcování sazí.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: komín, vytápění

Diskuze k článku: 1 příspěvků , nejnovější 24.02.2017 18:41:03

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

blankAvatar
alfonzme | 24.02.2017 18:41

Právě jsem přemýšlel, čím to může být, že mi komín tak málo táhne a ejhle, asi to bude špatná vložka. Chtěl bych si vyvložkovat komín sám, akorát spíše použiji tento návod/článek: http://www.novebydleni.cz/clanek-Jak-vyvlozkovat-komin--918 Jinak jako materiál bych asi použil nerez, byl by tu nějaký profík, co by mi poradil nebo řekl jestli je to dobrý nápad? Děkuji předem :)

Můžete si také přečíst

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

 Podlahové vytápění se stalo v posledních letech skutečným hitem a tak je instalováno nejenom do rodinných domů, ale…

Plynové nebo elektrické vytápění domu

 Nechcete-li každou zimu štípat dřevo či skládat metráky uhlí zbývá vám zvolit si vytápění domu elektrické či plynové.…

Jak postupovat při zdění komínu

 Komín patří k nedílné součásti každého obytného domu. Je to opravdu velice zatěžovaný stavební prvek, díky kterému…

Výhody a nevýhody podlahového topení

Mnoho lidí využívá klasické radiátorové topení. Postupem času se ale situace mění a stále více lidí se zamýšlí nad instalací…

Jak postavit kachlová kamna

Kachlová kamna se používala již před několika sty lety a byla chloubou každé domácnost. Kachlová kamna jsou schopna vytopit…

Čištění komína, aneb je kominík nutný?

Pravidelné čištění komínu by se mělo stát běžnou součástí každého majitele stavby, která komínem disponuje. Důvodů k tomu…

Jak odvzdušnit radiátor

Před zahájením topné sezóny byste měli zkontrolovat nejenom kotle, ale s prvním zatopením i radiátory a jejich funkčnost.…

Litinové topení - má smysl?

 Snadná instalace kamenLitinová kamna se velice jednoduše instalují a rovněž se snadno obsluhují. Během provozování…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt