Návod na renovaci parket

Velikost textu: A A A

Návod na renovaci parket

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Máte doma parkety a říkáte si, že už dávno nevypadají jako nové? Ve většině případů není nutné parkety zcela měnit za nové, renovace parket je v dnešní době poměrně standardní záležitostí.

Existují firmy, které je vám za nemalý finanční obnos zrenovují. Pokud jste alespoň trochu šikovní, renovaci parket však zvládnete i sami. V následujících odstavcích vám poradíme, jak na to.

Čištění parket

Velmi důležitým krokem, který je pro kýžený výsledek zásadní, je správné vyčištění parket. Parkety musí být před samotným broušením čisté, odmaštěné. Očistit je budete muset i v případě, pozvete-li si na renovaci odborníky.

Broušení parket

Broušení parket je nejdůležitější, avšak také nejtěžší část celého procesu renovace. Při broušení se toho dá mnoho pokazit, je proto nutné být opatrný. Pokud budete brousit parkety příliš hrubě, vzniknou na nich nepěkné rýhy, jejichž zarovnání bude časově i finančně nákladné a ve výsledku parkety nebude tak pěkné. Pokud máte malou plochu parket, je možné broušení provést i ručními bruskami. U těchto zařízení je však velký problém v rovnoměrnosti broušení. Broušení by mělo být do hloubky asi 1 mm po celé ploše. Docílit toho ručními bruskami je poměrně náročné, někde zkrátka budete brousit déle a nerovnosti jsou na světě. Proto profesionálové využívají velké posuvné brusky přímo stvořené k těmto účelům. Mnohé firmy nabízí jejich zapůjčení.

Tmelení parket

Poté, co je proces broušení dokončen, nastává další důležitá fáze – tmelení. Využívejte speciální tmely přímo určené k tomuto účelu. Tmelí se jednak spáry mezi parketami, které mohou být s přibývajícími léty parket dosti viditelné. Dále se tmelí všechny nerovnosti, rýhy a vrypy, které se na parketách nachází. Díky tomu docílíte maximální rovnosti parket po celé jejich ploše.

Lakování parket

Závěrečná fáze renovace parket spočívá v lakování. Starý jak jste obrousili, nerovnosti a spáry zatmelili, je na čase staré parkety znovu nalakovat a dodat jim nové vzhled. Laky, v dnešní době vyráběné, jsou vysoce kvalitní a jsou odolné a vydrží řadu let. Před samotným lakováním je třeba parkety velmi důkladně očistit od prachu, v opačném případě zůstane prach na parketách již na vždy.
 

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: bydlení, opravy, podlaha

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Standardy moderního bydlení

 Standardy moderního bydlení se mění každým dnem. Moderní byt a dům není jen to, že se postaví nový dům s nějakými…

Jak omítnout zeď

 Vnitřní a vnější omítky jsou součástí stavby, které domu dávají konečnou podobu. Pokud je omítka provedena kvalitně,…

Pokládáme plovoucí podlahu

 Pokládání plovoucí podlahy si řada lidí objednává u specializovaných firem, aby měli jistotu, že jejich plovoucí podlaha…

Výměna oken v paneláku

 Výměna oken za plastová v panelových domech se provádí většinou v souvislosti se zateplováním paneláku. Toto opatření…

Nátěr roubené chalupy

 Staré roubené chalupy známe hlavně z horských a podhorských oblastí. Zejména pohraničí Severních Čech zdobí mnoho roubených…

Rekonstrukce jádra 1/4

 Pokud i vy nejste spokojeni se svým stávajícím jádrem, je určitě nejvyšší čas na rekonstrukci. Své o tom jistě vědí…

Luxusní bydlení, aneb proč si pořídit velkou terasu

 Právě velké a prostorné rodinné domy se staly pro mnoho lidí skutečným synonymem luxusu a elegance. Nejsou to však…

Trvalé bydlení na chatě - co je k tomu potřeba

 Chata už pro mnohé není pouze místo víkendového odpočinku, ale i jejich trvalé bydliště. Trend posledních let naznačuje,…

Nová Valcha otevírá nové možnosti zeleného bydlení v Plzni

V jihozápadní části Plzně vzniká nová čtvrť moderního bydlení Nová Valcha. Místo nabízí klidné bydlení s možností aktivního…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt