Solární střešní panely ušetří energii

Velikost textu: A A A

Solární střešní panely ušetří energii

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Umístění solárních panelů na střechu se může jevit jako jednoduchá věc podobná stavebnici pro dospělé. Pokud však chcete mít jistotu jednak správné funkčnosti solárních panelů, a jednak, že vám panel neodfoukne první prudký poryv větru, nebo že se vám střecha nezřítí na hlavu pod tíhou instalovaných panelů, je lepší obrátit se o radu nebo montáž na odborníky. Zda je vhodnější instalace solárních panelů na šikmou nebo rovnou střechu, není až tak důležité.

Základním předpokladem je zvážení možností, jeké pro využití solární energie váš objekt poskytuje. Musíte v první řadě uvážit, jakým směrem je vaše šikmá střecha orientovaná, zda panely nebude zastiňovat například komín, okolní stavby či vysoký strom v těsné blízkosti domu a další eventuality. V případě rovné střechy na orientaci samozřejmě nezáleží. Za ideální se považuje střecha orientovaná jižním směrem s maximálním odklonem do 15 stupňů na západ nebo na východ. Z těchto směrů mají panely maximální osvit.

Fotovoltaické panely jsou v současné době na našem trhu k sehnání ve třech nejpoužívanějších typech. Monokrystalické, polykrystalické a amorfní. Laikovi tyto názvy asi mnoho neříkají, ovšem pokud se budete zabývat myšlenkou na instalaci solárních panelů na svou střechu, měli byste si tyto základní informace zjistit. Monokrystalické panely jsou optimální pro střechy orientované přímo na jih, což je hlavně případ jižních států, jako Itálie nebo Španělsko, tedy země s maximálním slunečním svitem. V našich podmínkách se spíše využívají polykrystalické panely, které nemusíte směrovat přímo na jih. Jejich účinnost se uvádí od 13 do 15 %. Amorfní typ panelů je sice o něco méně účinný než ostatní dva typy, ale jejich výhodou je, že nejsou citlivé na přesné nasměrování na jižní stranu, ani na úhel a sklon. Navíc vyrábějí elektrickou energii i v podzimních a jarních měsících na rozdíl od polykrystalických a monokrystalických panelů. Účinnost amorfních panelů je zhruba 6 až 9%.

Taková účinnost může někomu připadat mizivá, ovšem když si uvědomíte, že zhruba 50% nákladů na domácnost vás stojí náklady na energie, dá se v tomto směru pomocí solárních panelů nemálo ušetřit. Hlavní předností panelů je to, že sluneční energie je zadarmo, nic nestojí a je prakticky nevyčerpatelná. Navíc je ekologickou možností jak vytápět dům. To vyžaduje přeměnit tuto energii na teplo. K tomu slouží právě solární panely doplněné o akumulační zásobníky vody a další součásti, které jsou podobné těm z konvenčních způsobů ohřevu vody.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: chata, chalupa, dům, solární energie, energie, úspory

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Chalupa včera a dnes

 Chalupa není chata, i když v mnohém mají společný cíl, tedy nabídnout svému majiteli vhodný prostředek, kam směřovat…

Možnosti chat a trávení volného času

 Mnohý člověk dělí svůj život na dvě části, na pracovní a chatový. Celá naše republika je proto posázená chatami, je…

Kupujeme chatu

 Koupě chaty je stejně jako koupě jiné nemovitosti úkonem, který neděláme každý den. To prostě není, jako když si jdeme…

Vlhkost na chalupě

 Každý chalupář vám potvrdí, že jeho největším nepřítelem je vlhkost. Pokud se objeví vlhkost na zdi, bývá příčinou…

Jak zabezpečit chatu nebo chalupu proti krádeži

 Nejeden vlastník chaty nebo chalupy má osobní zkušenost s vloupáním a vykradením svého rekreačního objektu. Kdo tutu…

Nátěr roubené chalupy

 Staré roubené chalupy známe hlavně z horských a podhorských oblastí. Zejména pohraničí Severních Čech zdobí mnoho roubených…

Jak omezit riziko vzniku požáru v dřevěné chatě

 Jeden z trendů, které přetrvali z minulosti až do dnešní doby je rozhodně ten, vlastnit svou chatu, ideálně na venkově…

Trvalé bydlení na chatě - co je k tomu potřeba

 Chata už pro mnohé není pouze místo víkendového odpočinku, ale i jejich trvalé bydliště. Trend posledních let naznačuje,…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt