Co znamená a přináší život v paneláku?

Velikost textu: A A A

Co znamená a přináší život v paneláku?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

  Panelák, neboli panelový dům, je dům vybudovaný z prefabrikovaných panelů. Je to vcelku stará technologie se začátky někdy v roce 1940. Tehdy byl zahájen vývoj panelu firmou Baťa a zároveň byl postaven domek z litého betonu, s výrobou panelů přímo na staveništi. Vývoj panelových domů pokračoval v poválečných letech, kdy bylo potřeba ubytovat mnoho lidí ve velmi krátkém čase. Panelové domy mají tu výhodu, že se snadno budují, mohou mít více patek a tak v nich bydlí více lidí a šetří se tím zastavěná plocha.

Je mnoho lidí, pro které je bydlení v paneláku nemyslitelné, ale je také mnoho lidí, kteří si nedovedou představit, že by bydleli jinak.

Panelák nám poskytuje pohodlí a komfort. Přijdete domů, máte teplo, otočíte kohoutkem a hned vám teče teplá či studená voda, elektřina, zkrátka luxus, o kterém se dřív lidem ani nezdálo. Dnes se velmi mnoho panelových domů rekonstruuje, vyměňují se okna, dům zatepluje se, vždyť zateplením panelového domu se ušetří až 50 % energie. V panelových domech se dělají nové rozvody vody, tepla, v době dnešní techniky je to hračka, a co je velmi důležité, zase šetříme.

V dnešní době si mnoho lidí samo rekonstruuje vlastní byt v panelovém domě. Většinou se začíná kuchyní, neboť kuchyň je srdcem bytu, vždyť láska prochází žaludkem. Nabídka kuchyní na míru je veliká a většina spotřebičů je již přímo zabudovaná v lince. Obchody nabízejí materiály od nižší třídy až po luxusní řešení. To samé máte i s vybavením koupelen. Pokud chcete rekonstruovat, připravte se proto přímo na déšť nabídek. Moderní jsou vestavěné skříně, které se hodí například do ložnic, kde nahradí několik samostaných skříní a konod a celek působí jednotně a spánek a další činnosti v posteli tak nic neruší. Vestavěné skříně jeou nabízeny v několika základních typech, dřevěné, laminované nebo například můžete mít celou stěnu ze skla, ale záleží na vás, jaký materiál zvolíte. Obývací stěny byly v dřívějších dobách ohromné a zabíraly celou stěnu, dnešním hitem je pouze televizní stolek, stolek na wifi věž, gauč a popřípadě stolek, kam si odložíte skleničku.
Podlahy jsou povětšinou v moderních opanelákových bytech plovoucí nebo pokryté linoleem. V dnešní době si koberce do celého bytu pořizuje jen málokdo. Vytření je mnohem jednodušší než luxování. A dnešní trend je přeci "v jednoduchosti je krása".

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: panelák, sídliště

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Pokládáme plovoucí podlahu

 Pokládání plovoucí podlahy si řada lidí objednává u specializovaných firem, aby měli jistotu, že jejich plovoucí podlaha…

Výměna oken v paneláku

 Výměna oken za plastová v panelových domech se provádí většinou v souvislosti se zateplováním paneláku. Toto opatření…

Výtahy v paneláku podle norem Evropské unie

 Pokud bydlíte v paneláku o více patrech, určitě oceňujete fungující výtah. Zvláště, když máte těžké tašky s nákupem,…

Rekonstrukce jádra 1/4

 Pokud i vy nejste spokojeni se svým stávajícím jádrem, je určitě nejvyšší čas na rekonstrukci. Své o tom jistě vědí…

Rekonstrukce jádra 2/4

 Máme-li vše kompletně připraveno, nezbývá než začít se samotnou rekonstrukcí. Důležitá informace rozhodně je, že o…

Rekonstrukce jádra 3/4

 Aktuálně se nacházíme v takové části rekonstrukce, kdy jsou hotové všechny příčky i rozvody, a to vody, elektřiny i…

Zateplení střechy v paneláku

 Ačkoliv v panelácích bydlí dnes většina obyvatel celé České republiky, ne vždy toto řešení každému vyhovuje. Zvláště…

Rekonstrukce jádra 4/4

 V našem seriálu o rekonstrukci koupelen se dostáváme k posledním několika dnům, kdy už dochází k samotnému finišování…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt