Výměna oken v paneláku

Velikost textu: A A A

Výměna oken v paneláku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Výměna oken za plastová v panelových domech se provádí většinou v souvislosti se zateplováním paneláku. Toto opatření je nutné a je vyžadováno jako nezbytnost při žádosti majitelů paneláku o finanční podporu státu poskytovanou v akci Zelená úsporám. Tento požadavek vyplývá z podmínky šetření, neboť je prokázáno, že největší únik tepla z budovy je přes stará okna. Rovněž dřevěné rámy panelákových oken mají svou životnost již za sebou, a proto je lépe vyměnit okna za plastová.

Jsou dotazy, zda si i jednotlivec bydlící v paneláku může provést výměnu oken sám, když není prováděno zateplování. Odpověď je jednoduchá, neboť podmínkou neměnit tvar a členění, pak nepotřebujete ani stavební povolení. Pokud chcete výměnu oken provést individuálně z vlastních prostředků, určitě vám nebude nikdo bránit. Avšak když chcete postupovat všichni spolubydlící společně a využít možnosti některé z dotací, je třeba splnit podmínky příslušného programu.

V současné době jsou známy dva programy. Jedná se o akce Nový panel a Zelená úsporám. Každý z nich má své specifické požadavky, ale vždy obsahuje podmínku výměny oken za plastová. Samotná výměna plastových oken v paneláku pochopitelně při požadavku na čerpání těchto státních dotací nestačí. Výměna oken musí být doprovázena dalšími opatřeními směřujícími k zateplení budovy. Většinou je požadováno opláštění všech obvodových zdí včetně střechy i stropů ve sklepích. Jen takovéto celkové zateplení přinese jednak úspory na nákladech za topení, a jednak možnost poskytnutí dotace.

Přednosti plastových oken jsou nesporné. Moderní plastová okna se vyznačují především bezkonkurenčními tepelně izolačními vlastnostmi. Rovněž jejich konstrukce umožňuje snadnou opravitelnost a dostupný servis. Další výhodou plastových oken je skutečnost, že se většinou vyrábějí na míru, takže je možné si objednat i nadstandardní rozměry. Jejich kreativita a moderní design předurčují plastová okna k uplatnění na jakékoliv budově a nároky na jejich údržbu jsou daleko menší, než u ostatních typů oken. Odpadne vám hlavně šroubování, které znáte u starých panelákových oken. Navíc je jednoduchá manipulace s křídly plastových oken, která prostě otočíte a nemusíte lézt po parapetu a riskovat pád z okna.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: panelák, okna, opravy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Co znamená a přináší život v paneláku?

  Panelák, neboli panelový dům, je dům vybudovaný z prefabrikovaných panelů. Je to vcelku stará technologie se začátky…

Jak omítnout zeď

 Vnitřní a vnější omítky jsou součástí stavby, které domu dávají konečnou podobu. Pokud je omítka provedena kvalitně,…

Pokládáme plovoucí podlahu

 Pokládání plovoucí podlahy si řada lidí objednává u specializovaných firem, aby měli jistotu, že jejich plovoucí podlaha…

Výtahy v paneláku podle norem Evropské unie

 Pokud bydlíte v paneláku o více patrech, určitě oceňujete fungující výtah. Zvláště, když máte těžké tašky s nákupem,…

Nátěr roubené chalupy

 Staré roubené chalupy známe hlavně z horských a podhorských oblastí. Zejména pohraničí Severních Čech zdobí mnoho roubených…

Rekonstrukce jádra 1/4

 Pokud i vy nejste spokojeni se svým stávajícím jádrem, je určitě nejvyšší čas na rekonstrukci. Své o tom jistě vědí…

Rekonstrukce jádra 2/4

 Máme-li vše kompletně připraveno, nezbývá než začít se samotnou rekonstrukcí. Důležitá informace rozhodně je, že o…

Rekonstrukce jádra 3/4

 Aktuálně se nacházíme v takové části rekonstrukce, kdy jsou hotové všechny příčky i rozvody, a to vody, elektřiny i…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt