Výtahy v paneláku podle norem Evropské unie

Velikost textu: A A A

Výtahy v paneláku podle norem Evropské unie

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pokud bydlíte v paneláku o více patrech, určitě oceňujete fungující výtah. Zvláště, když máte těžké tašky s nákupem, nebo se na víkend přemisťujete na chalupu.

V takovém případě každý ví, co všechno člověk potřebuje přesunout z domova do auta před domem a po návratu z víkendu zase vše opačně vyložit z auta, přesunout do výtahu a z výtahu domů. Nebo je spousta lidí, kteří mají třeba pohybové potíže a chůze do schodů je pro ně velice náročná, v některých případech až nemožná. A když takový člověk bydlí třeba ve věžáku o 12 i více poschodích, prostě se bez výtahu nemůže obejít.

Druhou stranou této mince je ovšem kvalita výtahů. Řada panelových domů byla postavena již před desítkami let a tudíž i výtahy v nich jsou mnohdy již velmi zastaralé. Ikdyž se provádějí pravidelné odborné revize technického stavu výtahů, jsou některé z nich již na hranici únosnosti.

Někdy to zachrání výměna lan, oprava strojovny, případně generální oprava celého výtahového systému. Ovšem po vstupu ČR do EU musela naše republika přistoupit na pravidla a normy EU, výtahy z toho nevyjímaje.

Normy EU jsou koncipovány tak, aby respektovaly v nejvyšší možné míře bezpečnost provozu. Jedním z hlavních požadavků EU je, aby uvnitř osobních výtahů byly dvířka, bez jejichž uzavření by se výtah nemohl rozjet. U většiny stávajících výtahů toto bezpečnostní opatření chybí.

Samozřejmě, že jsme si na to zvykli a málokdo si dovede připustit, že bezprostřední kontakt osob používajících výtah s jednotlivými dveřmi od výtahu v ubíhajících patrech může být velice nebezpečný. Stačí jen malý dotyk nebo volné ucho u tašky či jiný předmět, který se může vzpříčit mezi podlahou pohybujícího se výtahu a dveřmi a neštěstí je hotové. Může dojít i k těžkým zraněním, neboť staré výtahy nejsou vybaveny brzdou, která by v takových případech výtah zastavila.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: panelák, výtahy

Diskuze k článku: 2 příspěvků , nejnovější 29.01.2015 12:47:00

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

blankAvatar
Pomaly16 | 29.01.2015 12:47

U nás v domě dělala rekonstrukci výtahů tahle firma http://www.triplexservis.cz/modernizace-vytahu.html a myslím si, že vše se povedlo na jedničku. Vše šlape skvěle a bez problémů už čvrtým rokem. Za sebe doporučuji.

blankAvatar
Mirka18 | 10.06.2014 11:55

V našem paneláku byl také zastaralý výtah. Furt nefungoval, vyhazovaly se peníze oknem za opravu a pak nám firma ICC Lift www.icclift.com navrhla, aď uděláme kompletní rekonstrukci, jinak to nemá cenu. Tak jsme se celý barák rozhodli pro ni. Teď už máme nový výtah a super.

Můžete si také přečíst

Co znamená a přináší život v paneláku?

  Panelák, neboli panelový dům, je dům vybudovaný z prefabrikovaných panelů. Je to vcelku stará technologie se začátky…

Pokládáme plovoucí podlahu

 Pokládání plovoucí podlahy si řada lidí objednává u specializovaných firem, aby měli jistotu, že jejich plovoucí podlaha…

Výměna oken v paneláku

 Výměna oken za plastová v panelových domech se provádí většinou v souvislosti se zateplováním paneláku. Toto opatření…

Rekonstrukce jádra 1/4

 Pokud i vy nejste spokojeni se svým stávajícím jádrem, je určitě nejvyšší čas na rekonstrukci. Své o tom jistě vědí…

Rekonstrukce jádra 2/4

 Máme-li vše kompletně připraveno, nezbývá než začít se samotnou rekonstrukcí. Důležitá informace rozhodně je, že o…

Rekonstrukce jádra 3/4

 Aktuálně se nacházíme v takové části rekonstrukce, kdy jsou hotové všechny příčky i rozvody, a to vody, elektřiny i…

Zateplení střechy v paneláku

 Ačkoliv v panelácích bydlí dnes většina obyvatel celé České republiky, ne vždy toto řešení každému vyhovuje. Zvláště…

Rekonstrukce jádra 4/4

 V našem seriálu o rekonstrukci koupelen se dostáváme k posledním několika dnům, kdy už dochází k samotnému finišování…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt