Jak omítnout zeď

Velikost textu: A A A

Jak omítnout zeď

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Vnitřní a vnější omítky jsou součástí stavby, které domu dávají konečnou podobu. Pokud je omítka provedena kvalitně, neměly by se v ní objevovat trhliny nebo vlhké mapy. Spousta z nás obdivuje zručnost řemeslníků, kteří doslova házejí na zeď omítku ladným táhlým pohybem ze zdola nahoru, aniž by jim něco ze zednické lžíce padalo na zem. Naučit se tento správný pohyb chce léta praxe anebo vyjímečnou zručnost. Kdo se stavěl svůj dům svépomocí, nebo budoval rekreační domek, určitě potvrdí, že omítání zdí patřilo k nelehkým úkolům.

Omítky jsou sice finální estetickou fází stavby nebo rekonstrukce budovy, interiérů i exteriéru, ovšem jejich hlavní úloha spočívá v ochraně zdiva. Použitím speciálních sanačních příměsí do omítky, může omítka plnit i další funkce, a to především sanační, akustickou a v poslední době hlavně populární tepelně izolační.

Základní podmínkou před samotným omítáním zdí je bez ohledu na druh omítky zásada, že povrch musí být rovný, suchý, drsný, ale bez prachu a nečistot. Venkovní teplota by neměla klesnout pod pět stupňů Celsia.
Z minulosti známe klasický způsob nanášení omítky, který přetrvává mnohdy dosud. Spočívá v třívrstvém způsobu, kdy se nejprve nanese cementový postřik, na to hrubá jádrová omítka a na závěr jemný štuk. V poslední letech je ale populárnější a rychlejší aplikace suchých maltových směsí. Jejich výhodou je, že se díky moderním technologiím kontrolovaných výpočetní technikou dociluje rovnoměrné kvality směsi. Suché omítkové směsi se dělí na zdící malty, na omítky pro vnitřní a vnější použití a na universální. Dělení směsí je i na základě použitého pojiva, kterým je cement, vápno nebo i další materiály. Omítání se provádí ručně nebo dnes stále více strojově.

Velice choulostivé jsou opravy omítek. Měli bychom volit stejné materiály a postupy jako ty původní. Používání dnešních suchých směsí v pytlích bývá v případě oprav zrádné. Je nutno pečlivě zjistit, z čeho se směs skládá. Pro vnější použití je nutná hlavně mrazuvzdornost. Dokončené opravy pak vyžadují přetření celé fasády kvůli barevnému sladění celé budovy.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: stavba, opravy, rekonstrukce, stavební materiály

Diskuze k článku: 1 příspěvků , nejnovější 01.09.2014 10:29:45

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

blankAvatar
tomasek | 01.09.2014 10:29

V poslední době se prosazují především strojové omítky, které zajistí konzistentní směs a rovný povrch: http://www.strojniomitky.eu/prubeh-realizace Realizace je zde samozřejmě mnohem rychlejší, vzniká i méně nepořádku

Můžete si také přečíst

Možnosti chat a trávení volného času

 Mnohý člověk dělí svůj život na dvě části, na pracovní a chatový. Celá naše republika je proto posázená chatami, je…

Výměna oken v paneláku

 Výměna oken za plastová v panelových domech se provádí většinou v souvislosti se zateplováním paneláku. Toto opatření…

K čemu je stavební dozor

 Podle českých právních předpisů je na každé stavbě povinný stavební dozor. Je to nutné v zájmu bezpečnosti, ale hlavně…

Nátěr roubené chalupy

 Staré roubené chalupy známe hlavně z horských a podhorských oblastí. Zejména pohraničí Severních Čech zdobí mnoho roubených…

Rekonstrukce jádra 1/4

 Pokud i vy nejste spokojeni se svým stávajícím jádrem, je určitě nejvyšší čas na rekonstrukci. Své o tom jistě vědí…

Rekonstrukce jádra 2/4

 Máme-li vše kompletně připraveno, nezbývá než začít se samotnou rekonstrukcí. Důležitá informace rozhodně je, že o…

Rekonstrukce jádra 3/4

 Aktuálně se nacházíme v takové části rekonstrukce, kdy jsou hotové všechny příčky i rozvody, a to vody, elektřiny i…

Rekonstrukce jádra 4/4

 V našem seriálu o rekonstrukci koupelen se dostáváme k posledním několika dnům, kdy už dochází k samotnému finišování…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt