Stavba udírny – 1/3

Velikost textu: A A A

Stavba udírny – 1/3

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Uzenářství jsou plná uzeného masa. Máte jej také rádi? Pokud ano, nenapadla vás myšlenka postavit si vlastní udírnu? Máte-li dostatek prostoru, udírna je skvělým doplňkem vaší zahrady. Udírna skvěle vypadá a dokáže tak doplnit celkový vzhled zahrady, navíc může být místem, kde se toho bude mnoho dít.

Udírna není v dnešní době jen zařízením pro uzení masa, jde o místo, kde se můžete sejít s přáteli, dát se skleničku vína a u toho si pochutnávat na čerstvě vyuzeném kusu masa, klobáse či rybě. V následujícím seriálu vám poradíme, jak postupovat při stavbě domácí udírny a čemu se případně vyhnout.

Umístění udírny

Vůbec první krok, který budete muset před stavbou a plánováním udělat, je vybrat pro udírnu ideální místo. Pokud vám prostor dovolujte vybírat z několika alternativ, popřemýšlejte, kde by se udírna nejlépe hodila jak z hlediska estetického, tak praktického. Udírna by neměla být umístěna bezprostředně v blízkosti oken, unikající kouř v domě nemusí být nic příjemného. Udírna by také neměla obtěžovat nikoho v okolí, snažte se ji tak umístit co nejdále od vašich sousedů.

Plánování udírny – hlavní krok k úspěchu

Než se do stavby udírny pustíte, inspirujte se. Není ideální vymýšlet něco nového, vhodné je sáhnout po již osvědčené stavbě. K dispozici je celá řada materiálů ke stavbě udíren, od knih po zkušenosti konkrétních majitelů domácí udírny. Vezměte si papír a budoucí udírnu si zakreslete. Je třeba odlišit samotnou vnitřní, tedy funkční část udírny, která by měla splňovat určité parametry, a venkovní část, tedy povrchovou úpravu, tvar, prostor pro sezení apod. I s výsledným vzhledem udírny byste měli počítat od samotného počátku.

Typ udírny

Také je třeba se rozmyslet, který typ udírny byste rádi. V podstatě existují dva, a to udírny zděné a skříňové. Ty skříňové nejsou příliš estetické a nehodí se tak do zahradních altánků a prostorů pro společenské události. Jde o dvě samostatné skříně, jednu malou s ohništěm a jednu velkou. Jsou spojeny kouřovodem. Pro zahradní udírnu se hodí zděná udírna, jejíž stavbě se budeme v dalších částech blíže věnovat. Stavba takové udírny vyžaduje alespoň základní znalosti zednické práce a spoustu měření. Výsledný efekt však stojí za to.

V následujících dílech seriálů se zaměříme na samotnou stavbu zděné udírny. Projdeme si stavbou krok po kroku a vše zakončíme finálními úpravami, spojenými s dekorací a prvním testováním uzení.
 

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: stavba, zahrada

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Okrasné jehličnany na zahradu

 Žádná okrasná zahrada se nemůže obejít bez jehličnanů. Sortiment okrasných jehličnanů je tak pestrý, že ani ta největší…

Jak omítnout zeď

 Vnitřní a vnější omítky jsou součástí stavby, které domu dávají konečnou podobu. Pokud je omítka provedena kvalitně,…

Jak na zahradní jezírko

 Každou okrasnou zahradu obohatí jakákoliv vodní plocha, třeba i miniaturní. Výhodu má pochopitelně majitel domu a zahrady,…

Zakládáme skalku

 Zakládání skalky začíná u výběru vhodného místa. Skalku je možné založit i na rovině, ovšem působivější je skalka ve…

K čemu je stavební dozor

 Podle českých právních předpisů je na každé stavbě povinný stavební dozor. Je to nutné v zájmu bezpečnosti, ale hlavně…

Nejkrásnější růže

 Každý milovník zahrady jistě chce, aby právě ta jeho byla jednou z nejkrásnějších v celém okolí. A tomu podřizuje skutečně…

Vhodné rostliny do zimní zahrady

Mnozí z nás touží po místě klidu a odpočinku, kde by kromě relaxování mohli obdivovat krásu květin. Proto se budují…

Jak pěstovat růže

Růže je květina starobylá a je právem nazývaná královnou květin. Tak, jako je potřeba starat se o zahrádku a o květiny v ní,…

Jak stříhat stromy

Stříhání stromů patří k jedné z nejběžnějších zahrádkářských operací. Cílem je odstranění suchých či nemocných…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt